29 Kasım 2009

Kadınlar doğaya dönüyor

Giyinmeyi pek bilmem. Rüküş değilimdir ama modadan, renklerden çok fazla çaktığım söylenemez. Kendimce günü kurtaracak kıyafetleri giyer çıkarım.
Ama bu yıl bu konudaki farkındalığım arttı ister istemez. Ciddi bir doğaya dönüş gözlemliyorum giyim kuşam camiasında. Vitrinlere bakıyorum, sokaklara bakıyorum, heryerdeler!!!
Şimdi anlamadınız tabi söylediklerimden bir şey ama örneklendireceğim :)

Ayıdan geldik, doğaya dönüyoruz

Mesela şu UGG botlar. Size neyi çağrıştırıyor? Bana ayı ayağını çağrıştırıyor. Doğanın kendi kendisini en güzel ısıtan hayvanı! Yeri gelir kış boyunca uyur da bana mısın demez! Donmaz, açlıktan ölmez! Böyle çilekeş ve güzel bir hayvandır kendisi. Ve evet, modanın doğaya dönüş hareketinde bu güzel hayvancığın ilk sırada olmasını gönülden alkışlıyorum. Giyin kızlar, ısıtın ayacıklarınızı...


Ye kürküm ye

Yıllar yılı biz çocukken bir kürk modası vardı ki, vicdansız moda alemi hayvanseverlerin şiddetli eylemlerine bile kulak asmadan katliam yaptılar. Dünyanın güzellik düşkünü, kıt beyinli kadınları "kürk isterim! kürk isterim!" diye kocalarının başlarının etlerini yedikçe, daha bir rant yaptı bu akım, özellikle de 80'lerde. Biz seviniyorduk, geldi de geçti, tarih oldu bu sevimsiz moda akımı, diye. Fakat çok yanılmışız! Şu günümüzün -çöpten çıkart giy- mentalitesindeki vintage akımı sağolsun, 80'lere dair kaçtığımız ne kadar ıvır zıvır varsa yine gözümüze sokar oldu. Neyseki her kesime hitap etme sevdasıyla imitasyona yöneldi markalar, parasıyla ışıldamak isteyen sosyete dışındaki güruh da böylece sahte kürke yöneldi. Ve günümüzde de yine ortalık tüylü ve bol alerjenli kıyafetler etrafımızı sarar oldu. Mağazaları her gezişimde mutlaka bir kaç tüylü kıyafete rastlıyorum. İçimizdeki doğa sevgisi hare hare olmuş, kafamızın üzerinde parlıyor maşallah...

Paçalı tavuklarla hayat daha güzel!

Geçenlerde bir kadın gördüm Taksim'de. Ayağında görüp görebileceğiniz en yüksek ince topuklu çizmeleri ile 1.50'lik boy fakiri durumundan yırtmaya çalışıyordu. Buraya kadar her şey normal. Ama bu kadındaki örneği anlatmak için o gün bir fotoğrafını çekmiş olmam gerekirdi, yapamadım! Bu topukların üzerine "çamurluk" diye tabir edilen, çoraba benzeyen fakat ayak kısmı olmayan yün "şey"lerden geçirmişti. Bunu genelde bilek kısmına takıyorlar. Ama bu kadınımız, çamurluğunu topuklarının yer ile birleştiği noktaya kadar indirmişti. Kadının fotoğrafı yok diye dertlenmeyin, sağdaki fotoğraflar durumu özetliyor aslında.
Evet tıpkı bir paçalı tavuk misali, tıpkı bir paçalı güvercin misali...
Ne kadar şiirsel değil mi? :D


Ve daha nice örnek verilebilir fakat ben yoruldum. Ayrıca modadan anlamadığımı da belirtmiştim başlarken de. Eminim siz de modadaki hayvan esintilerine dikkat kesilerek gözlemleyeceksiniz moda ikonu kızlarımızı bundan böyle. Ve kendi kendinize diyeceksiniz ki "Bir yazı okudum, hayatım değişti!" 

Esenliklerle kalın efenim...

1 yorum:

Zeynep dedi ki...

Hayvanlığa lüzum yok halbuki değil mi? XD

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...