16 Aralık 2009

Gülümse... Yarın daha kötü olacak!

Bir süredir size hayatımıza yön veren temel yasalardan bahsetmek istiyordum. Fırsatım olmadı.
İlk keşfettiğimde (geçenlerde) bana çok katı ve pesimist gelen bu bakış açısı, aslında hayatı yalayıp yutmuş, nasıl oluyorsa bu temel prensipleri şıp diye çözmüş bir zekanın ürünü. Ve emin olun secret zırvasından çok daha mantıklı. (Yazının en sonunda bilmeyenler için yasaların kaşifinin ismini vereceğim, ama önce sabredip okumanız gerek.)

Hayat olasılıklar üzerine kurulu. Ve eğer ki bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, mutlaka ters gidecektir. Bu kaçınılmaz. Bazen kendi kendinize sorarsınız, şimdi ne yaptım da bu benim başıma geldi diye. Bir şey yapmanıza gerek yok. Eğer ki ters gitme olasılığı taşıyan bir iş yapıyorsanız bu mutlaka ters gider. Ya hiç bir şey yapmayın hayatta, ya da ters giden şeylere alıştırın artık kendinizi :)

Ha şimdi sorarsınız; e peki bir şeyin ters gitme olasılığı birden fazlaysa ne olacak? Hah! İşte o zaman, size en fazla zararı dokunacak kombinasyon hayata geçecektir, hiç şüpheniz olmasın :)

O zaman bırakayım da aksın hayat, diyeceğinizi biliyorum. Olayları kendi haline bırakırsanız kötüden daha da kötüye gider, bunu da unutmayın.


Çünkü "doğa hata ve eksikten yanadır!"

Hatalarınızı düzeltmek için ise tecrübeye ihtiyacınız vardır. Mutlaka bu tecrübeyi ihtiyacınız geçtikten sonra edineceksinizdir.

Bunları okurken benim bedeviliğimden muzdarip böyle şeyler söylediğimi düşünüyor olabilirsiniz. Hayır! Bunlar "Murphy Yasaları"!
Müdehale ettiğiniz her şeyin daha da berbat olacağını, bok edip bırakacağınızı anlatan, dolayısıyla bırakınız hayat aksın , her türlü işler hep kötüye gider diyen bir filozof Murphy. Yasaların tümüne baktığınızda aslında pesimistçe değil de realistçe bir yaklaşım görüyorsunuz. Bir kaç defa okuyunca ise hayatın sırrına vakıf olup tebessüm ediyorsunuz. Bir şey için çırpınmaya başladığınızda onun gitgide bok olduğuna hiç şahit olmadınız mı yoksa siz?

Ben işin geyiğini anlatıyorsam da bakmayın bana, adam ciddi ciddi yasa koymuş, olasılıklar üzerine çalışmış bir bilim adamı, mühendis. Bir gün bir deneyi başarısızlığa uğruyor ve ardından bu sonuç üzerinde yoğunlaşıyor ve Murphy yasaları dediğimiz bu deyişleri ortaya atıyor. Sonra öne sürdüğü teorileri hayatın işleyişi üzerine de yorumluyor.Yasaları tek tek anlatmak gereksiz, Google amcaya sorarsanız hepsi çıkıyor zaten karşınıza. Ama örnek vermek gerekirse en klasik örnekler şöyle; (sizin de başınıza gelmiştir, eminim)
  • Ne zaman bir yere geç kalmışsan, trafik o ölçüde sıkışıktır.
  • Bir reçelli/yağlı ekmek elinizden kaydığında mutlaka reçelli tarafının üzerine düşer. Hele ki halı açık renkse mutlaka bu böyle olur.
  • Bir şeyi tamir etmeye çalışırken daha beter bozarsınız.
  • Bir ödev/yazı yetiştirmeye çalıştığınızda mutlaka bilgisayarınız donar veya arıza çıkartır.
  • Hep haftasonu-tatil günlerinde hastalanırız (hastalanmaya başlarız).
  • Uzun zamandır ihtiyaç duymadığınız bir eşyanız ne zaman lazım olsa bulamazsınız, nereye koyduğunuzu hatırlamazsınız.
  • Telefonunuza tanımadığınız bir numaradan gelen ve bu nedenle cevaplamadığınız numara mutlaka iş görüşmesi için arayan bir şirkete aittir. Veya aramasını çok istediğiniz birine..
Bunlar çeşitlendirilebilir, gördüğünüz gibi. Herkes kendi hayatından örnekler yazabilir... Dünya hakkındaki en doğru sır bu! Tekrarlıyorum: Bir işin ters gitme olasılığı varsa, ters gider...

Ben ki yııllardır bedeviliğimin sebeplerini arar arar bulamam, saçımı başımı yolarım; bu amcayı keşfettiğimden beri yüreğim huzur dolu. Meğer ben de çözmüşüm olayı. Bedeviliği kabullenip bundan hikayeler çıkartmaya başladığımdan beri başıma gelen aksiliklere gülmeyi de öğrendim.

Paniğe kapılmayın! Her şey normal!  Ve gülümseyin, çünkü yarın bugünden daha kötü olacak! =)

*Merak edenler için yasaların orijinalleri ve daha fazlası için bkz :http://www.murphys-laws.com/murphy/murphy-laws.html

5 yorum:

cem dedi ki...

"nequiuquam vaqui" demiş üstad umberto eco yani doğa bşlupu doldurur. Murphy amca da bu ekelktik bir şekilde genişletmiş. ama bilirim zeynep sen asla bu çemberden kurtulamazsın bedevilik bir izdir dövme gibi taşıdığın vücudunda:)))

Zeynep V. dedi ki...

Bilmez miyim dostum :))))))

Adsız dedi ki...

Ben almanyadan sevgi, gercekten cok guzel bir blog, eger twitter veya facebook sayfasi varsa hemen
ekliycegim.

Zeynep V. dedi ki...

http://twitter.com/zeynepv

Zeynep V. dedi ki...

Sevgi, ayrıca Facebook sayfasını da Bedevinin Günlüğü adıyla bulabilirsin. Adresi de şöyle;

http://www.facebook.com/pages/Bedevinin-G%C3%BCnl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-Manas%C4%B1z-S%C3%BCr%C3%BCklenmeler-Serisi-/339019398063

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...